Трансцендентальна Медитація

Наука і ТМ

Трансцендентальна медитація була відкрита світу в 1958 році Махаріші Махеш Йогі, чиє вчення відрізнялося від звичних для того часу поглядів. Махаріші послідовно утверджував нове розуміння медитації, яка в той час розглядалася як щось непрактичне, як спосіб відходу від реальності життя. У той час також вважалося, що медитація повинна бути чимось складним, а для її освоєння потрібно багато років. Однак досвід мільйонів людей підтверджує, що практика ТМ природна для розуму, не вимагає концентрації і зусиль, займаються нею, сидячи в зручній позі, а на заняття потрібно всього 15-20 хвилин вранці та ввечері.

Особливим нововведенням, внесеним Махаріші в медитацію стало заохочення її наукового вивчення. Приблизно через десятиліття після приїзду Махаріші в США було зроблено перше наукове дослідження про медитацію, проведене доктором-фізіологом Р. К. Уоллес з Каліфорнійського університету Лос-Анджелеса (UCLA). Результати цих досліджень були настільки вражаючими, що це спонукало інших учених більш уважно зайнятися вивченням впливу ТМ на людину.

З того часу було проведено більше 600 наукових досліджень програми Трансцендентальної медитації у більш ніж 250 незалежних дослідницьких інститутах, включаючи Гарвардський університет, Прінстонський університет, Стенфордський університет, Чиказький університет, Мічиганський університет, Каліфорнійський університет в Берклі, Каліфорнійський університет в Лос-Анджелесі, Йоркський університет в Канаді, Единбурзький університет в Шотландії, Лундський університет в Швеції, Гронінгенський університет в Нідерландах, Університет Нового Південного Уельсу в Австралії, Національний інститут промислової гігієни в Японії, Інститут мозку РАН в Москві, Росія.

Дослідження були опубліковані в багатьох провідних наукових журналах, включаючи «Science», «Lancet», «Scientific American», «American Journal of Physiology», «International Journal of Neuroscience», «Experimental Neurology», «Electroencephalography and Clinical Neurophysiology», «Psychosomatic Medicine», «Journal of the Canadian Medical Association», «American Psychologist», «British Journal of Educational Psychology», «Journal of Counseling Psychology», «The Journal of Mind and Behavior», «Academy of Management Journal», «Journal of Conflict Resolution», «Journal of Social Behavior and Personality», «Criminal Justice and Behavior», «Journal of Crime and Justice», «Journal of Offender Rehabilitation», «Journal of Clinical Psychiatry», «Social Indicators Research».

Багато досліджень були представлені на спеціальних тематичних наукових конференціях, багато з них увійшли в докторські дисертації, підготовлені у провідних університетах. Більшість публікацій науково-дослідних статей було зібрано в семитомному виданні (більше 5000 стор.) «Наукові дослідження Трансцендентальної медитації Махаріші та програми ТМ-Сідхі».

Thumbnail image
Зібрання наукових досліджень з Трансцендентальної
медитації та програми ТМ-Сідхи

Ці сім томів документують благотворний вплив древньої Ведичної технології свідомості, техніки Трансцендентальної медитації на розум, тіло, поведінку і суспільство в цілому і представляють результати досліджень у сфері основних інтересів людини: освіти, здоров'я, управління, оборони, реабілітації, сільського господарства, бізнесу та промисловості.

Увесь обсяг проведених досліджень дозволяє стверджувати, що зміни в фізіології, які відбуваються під час практики техніки ТМ, створюють стан глибокого розслаблення та високого рівня впорядкованості роботи головного мозку. Результатом тривалої регулярної практики цієї техніки є розвиток розумового потенціалу, покращення здоров'я, підвищення ефективності роботи та зростання задоволення людини в її взаєминах із близькими. Усе це разом приводить до того, що людина починає гармонійно впливати на суспільство.

Стосовно різних сфер життя суспільства, доведено, що практика Трансцендентальної медитації: покращує академічну успішність, продуктивність і задоволення від роботи; дозволяє підвищити рівень життя в цілому, покращує поведінку, розвиває здорові звички і сприяє зростанню позитивних тенденцій в суспільстві.

Ознаки сприятливого впливу ТМ були виявлені на рівні окремих країн і всього світу в цілому, коли цю технологію практикувала велика кількість людей. Наукові дослідження показують, що лише один відсоток населення, який практикує Трансцендентальну медитацію, або квадратний корінь з одного відсотка населення, який практикує Йогічні польоти програми ТМ-Сідхі, одночасно в одному місці, створює вплив впорядкованості та узгодженості в оточенні, що відображається в підвищенні якості життя і зниженні негативних тенденцій у суспільстві і в світі в цілому. Це явище, відоме у фізиці як «польовий ефект», було названо Ефектом Махаріші на честь Махаріші Махеш Йогі, який передбачив його існування в ранні роки навчання Трансцендентальної медитації, задовго до його підтвердження науковцями.

Карта Єдиного Поля
Технологія Єдиного Поля Махаріші

Махаріші пояснює, що ця проста технологія сама по собі здатна створити такий екстраординарний діапазон благотворного впливу завдяки тому, що вона активізує такий найбільш фундаментальний рівень Буття, відомий Ведичній науці з незапам'ятних часів, як Самхіта – найвище поле Єдності, яке, взаємодіючи всередині себе самого, дає початок незліченним потокам Природного закону у Всесвіті.

Сучасна квантова фізика, завдяки розвитку теорії Єдиного поля, теж прийшла до висновку про існування цього поля Єдності. Особливий інтерес представляють дослідження групи вчених під керівництвом фізика-теоретика Джона Хейгеліна, фахівця в галузі квантової механіки і теорії суперструн, яка сьогодні є головним претендентом на роль теорії Єдиного поля. Важлива особливість цих досліджень полягає в тому, що Дж. Хейгелін намагається поєднати сучасну фізику з древньою Ведичної мудрістю. Спираючись на Ведичну традицію, він приходить до висновку, що Єдиний поле – це гранична для фізики реальність, на рівні якої досягається суперсиметрія і супероб'єднання всіх фізичних сил, що воно має той самий статус, що й свідомість, і навпаки. Тут ми бачимо пряму вказівку на «польову» природу свідомості.

Що ж дає підстави говорити про Єдиний поле як про поле свідомості?

John Hagelin
Джон Хейгелін

Чим більше ми заглиблюємося в природу речей, тим більше вони втрачають ознаки речовинності, матеріальності. Уже квантова механіка має справу не з «реальною» матерією, а з потенційним буттям, не з «реальним» електроном, а з потенцією або інформацією про можливий електрон. Поступово проникаючи в будову матеріального світу, ми натрапляємо на все більш абстрактні утворення. Єдине поле, яке є межею проникнення сучасної фізики, уже не матеріальне поле, а чиста (універсальна) потенція. Воно є чистим, співвіднесеним з самим собою буттям, єдиний сенс якого – інформація про будову всіх можливих речей. Разом з тим, це найбільш концентрована область розуму, джерело усієї закономірності і порядку, що панують у світі. Регулярно оживляючи рівень Єдиного поля Природного закону практикою ТМ, людина розкриває в собі безмежне джерело творчості, розуму, сили та енергії, адже з цього рівня все у Всесвіті отримує підтримку та живлення

Джон Хейгелін

Ось так, сучасна фізика дає теоретичне обґрунтування універсальному впливу Трансцендентальної медитації та Ефекту Махаріші, який проявляється під час групових занять цією практикою. Практичне застосування Ефекту Махаріші продемонструвало свою силу в досягненні миру на рівні свідомості міст, столиць, країн та всього світу. П'ятдесят досліджень Ефекту Махаріші були опубліковані в таких провідних наукових журналах як «Journal of Conflict Resolution», «Psychology», «Crime and Law» і «Social Indicators Research», документуючи зниження рівня злочинності, зниження кількості нещасних випадків, поліпшення загальної якості життя, зниження громадянських і міжнародних конфліктів.

Трансцендентальна медитація древньої Ведичної традиції є найбільш науково вивченою технікою медитації, численні дослідження впливу якої знову і знову підтверджують те, що ТМ – це природний і найбільш ефективний засіб розкриття повного людського потенціалу для досягнення більшого успіху і задоволення в житті.